Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2005 | Audi A3 |
| 2008-2013 | Audi A3 |
| 2004-2013 | Audi A3 Quattro |
| 2009-2016 | Audi A4 |
| 2013-2016 | Audi A4 allroad |
| 2009-2016 | Audi A4 Quattro |
| 2010-2016 | Audi A5 |
| 2010-2017 | Audi A5 Quattro |
| 2012-2016 | Audi A6 |
| 2013-2015 | Audi A6 Quattro |
| 2013-2016 | Audi allroad |
| 2013-2018 | Audi Q3 |
| 2015-2018 | Audi Q3 Quattro |
| 2010-2017 | Audi Q5 |
| 2008-2012 | Audi S3 |
| 2009-2014 | Audi TT |
| 2016 | Audi TT |
| 2009-2010 | Audi TT Quattro |
| 2010-2016 | Seat Leon |
| 2012-2013 | Volkswagen Beetle |
| 2006-2009 | Volkswagen Bora |
| 2009-2017 | Volkswagen CC |
| 2009-2016 | Volkswagen Eos |
| 2010 | Volkswagen GLI |
| 2013 | Volkswagen Golf |
| 2008-2014 | Volkswagen GTI |
| 2008-2010 | Volkswagen Jetta |
| 2012-2013 | Volkswagen Jetta |
| 2008-2010 | Volkswagen Passat |
| 2009-2010 | Volkswagen Passat CC |
| 2009-2017 | Volkswagen Tiguan |
| 2017-2018 | Volkswagen Tiguan Limited |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5778SM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 63.02 / 63.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.504 |
| STD Shaft Diameter | 57.98 / 57.96 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500590351 |