MAIN BEARING SET For ISUZU 4HK1-TCN (HOUSING BORE + .020"); trimetal
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5776CP |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 87.53 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Tri-Metal), trimetal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| OverSize Housing | MB5776CP is housing bore +.020" of MB5743CP |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | STD |
| STD Max Thickness | 2.77 |
| STD Shaft Diameter | 81.92 / 81.90 mm |
| Undersize | STD |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500585517 |