Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2012-2022 | Hyundai Accent |
| 2017-2020 | Hyundai Creta |
| 2015-2019 | Hyundai Sonata |
| 2016-2018 | Hyundai Tucson |
| 2012-2017 | Hyundai Veloster |
| 2014-2017 | Kia Forte Koup |
| 2014-2018 | Kia Forte5 |
| 2016-2020 | Kia Optima |
| 2012-2019 | Kia Rio |
| 2020-2022 | Kia Seltos |
| 2010-2019 | Kia Soul |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5706SI075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 52.05 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.026 |
| STD Shaft Diameter | 47.96 / 47.95 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500578557 |