Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1996 | Honda Passport |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5586AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 60.00 / 59.98 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 2.009 |
| STD Shaft Diameter | 55.93 / 55.92 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500206443 |