| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5570SI |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 67.60 / 67.58 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | MB5570SI is housing bore +.020" of MB 557SI |
| Shaft UnderSize | STD |
| STD Max Thickness | 2.68 |
| STD Shaft Diameter | 62.20 / 62.18 mm |
| GTIN | 00611500418112 |