Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1988-1990 | Audi 80 |
| 1988 | Audi 90 |
| 1997-2001 | Audi A4 |
| 1997-2001 | Audi A4 Quattro |
| 2001-2002 | Seat Cordoba |
| 2001-2002 | Seat Ibiza |
| 2006-2008 | Seat Leon |
| 2006 | Seat Toledo |
| 1998-2003 | Volkswagen Beetle |
| 2007-2009 | Volkswagen Beetle |
| 1995-2002 | Volkswagen Cabrio |
| 1990-1992 | Volkswagen Corrado |
| 1985-2004 | Volkswagen Golf |
| 1985-2004 | Volkswagen Jetta |
| 1990-2005 | Volkswagen Passat |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5566XP05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 59.02 / 59.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 2.499 |
| STD Shaft Diameter | 53.98 / 53.96 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500559365 |