Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983-2001 | Toyota Camry |
| 1986-1999 | Toyota Celica |
| 1991-1995 | Toyota MR2 |
| 1996-2000 | Toyota RAV4 |
| 1999-2001 | Toyota Solara |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5554AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 59.04 / 59.02 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.999 |
| STD Shaft Diameter | 55.00 / 54.98 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500203749 |