| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5435SI075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 72.47 / 72.45 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | MB5435SI0.75 is housing bore +.002" of MB5280SI0.75 |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.469 |
| STD Shaft Diameter | 67.50 / 67.48 mm |
| GTIN | 00611500515033 |