Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2003-2005 | Honda Civic |
| 2006-2008 | Honda Fit |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5427SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 54.08 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 2.012 |
| STD Shaft Diameter | 50.00 / 49.97 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500481598 |