Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1998 | Nissan 200SX |
| 2001-2005 | Nissan Almera |
| 1991-1993 | Nissan NX |
| 1989-1990 | Nissan Pulsar NX |
| 1989-2006 | Nissan Sentra |
| 1993-1994 | Nissan Tsuru |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5373AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.66 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.829 |
| STD Shaft Diameter | 49.96 / 49.94 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500430725 |