Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2001-2005 | Chrysler Sebring |
| 2001-2005 | Dodge Stratus |
| 1998 | Eagle Talon |
| 2001-2006 | Hyundai Santa Fe |
| 1999-2005 | Hyundai Sonata |
| 1995-1998 | Mitsubishi Eclipse |
| 2006-2012 | Mitsubishi Eclipse |
| 2004-2012 | Mitsubishi Galant |
| 2007-2009 | Mitsubishi Grandis |
| 2005-2006 | Mitsubishi Lancer |
| 2004-2006 | Mitsubishi Outlander |
| 2008 | Mitsubishi Outlander |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5315AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.02 / 61.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.996 |
| STD Shaft Diameter | 57.00 / 56.98 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500390005 |