Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2000-2005 | Toyota Celica |
| 1998-2009 | Toyota Corolla |
| 2003-2008 | Toyota Matrix |
| 2000-2006 | Toyota MR2 Spyder |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5287AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 52.01 / 52.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.999 |
| STD Shaft Diameter | 48.00 / 47.99 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500468551 |