Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1998-2000 | Lexus GS400 |
| 2003-2009 | Lexus GX470 |
| 1990-2000 | Lexus LS400 |
| 1998-2007 | Lexus LX470 |
| 1992-2000 | Lexus SC400 |
| 2003-2009 | Toyota 4Runner |
| 1998-2007 | Toyota Land Cruiser |
| 2001-2012 | Toyota Sequoia |
| 2000-2010 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5286XP026 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 72.01 / 72.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | .026mm |
| STD Max Thickness | 2.491 |
| STD Shaft Diameter | 67.00 / 66.99 mm |
| Undersize | .026 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500608780 |