Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1999-2008 | Chevrolet Tracker |
| 2002-2003 | Suzuki Aerio |
| 2007-2014 | Suzuki SX4 |
| 2012 | Suzuki SX4 Crossover |
| 1999-2003 | Suzuki Vitara |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5285AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 62.02 / 62.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.999 |
| STD Shaft Diameter | 58.00 / 57.98 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500401756 |