Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2007 | Avanti Avanti |
| 2003-2009 | Ford E-150 |
| 2003-2005 | Ford E-150 Club Wagon |
| 1999-2002 | Ford E-150 Econoline |
| 1999-2002 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 2003-2008 | Ford E-250 |
| 2004-2006 | Ford Econoline |
| 2010-2014 | Ford Econoline Van |
| 2010-2014 | Ford Econoline Wagon |
| 1997-2003 | Ford Expedition |
| 2002-2010 | Ford Explorer |
| 2007-2010 | Ford Explorer Sport Trac |
| 1997-2003 | Ford F-150 |
| 2009-2010 | Ford F-150 |
| 2004 | Ford F-150 Heritage |
| 1997-2001 | Ford F-250 |
| 2004 | Ford F-250 |
| 2000-2001 | Ford Lobo |
| 2004 | Ford Lobo |
| 2009-2010 | Ford Lobo |
| 1996-1999 | Ford Mustang |
| 2001 | Ford Mustang |
| 2003-2010 | Ford Mustang |
| 2003-2005 | Lincoln Aviator |
| 1995-2002 | Lincoln Continental |
| 1993-1998 | Lincoln Mark VIII |
| 2003-2004 | Mercury Marauder |
| 2002-2010 | Mercury Mountaineer |
| 1999-2000 | Panoz AIV Roadster |
| 2001-2007 | Panoz Esperante |
| 2001-2002 | Qvale Mangusta |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5283XPC026 |
| Application | Race, Race |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 21.62 / 72.40 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | pmaxkote (racing line), polymer coated, Race Version TriMetal (pMax Black & Polymer), pmaxkote (racing line), polymer coated, pmaxkote (racing line), polymer coated |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | .026mm |
| STD Max Thickness | 2.444 |
| STD Shaft Diameter | 67.56 / 67.51 mm |
| Undersize | 0.026, .026, .026, 0.026 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500609343 |