Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997 | Chrysler Chrysler R/T |
| 1995-2000 | Chrysler Cirrus |
| 2001-2010 | Chrysler PT Cruiser |
| 1996-1998 | Chrysler Sebring |
| 2001-2006 | Chrysler Sebring |
| 1996-1997 | Chrysler Stratus |
| 2000-2003 | Chrysler Voyager |
| 1996-2007 | Dodge Caravan |
| 1996-1997 | Dodge Grand Caravan |
| 2003-2005 | Dodge Neon |
| 1995-2006 | Dodge Stratus |
| 2002-2005 | Jeep Liberty |
| 2003-2006 | Jeep TJ |
| 2003-2006 | Jeep Wrangler |
| 1996-2000 | Plymouth Breeze |
| 1996-1997 | Plymouth Grand Voyager |
| 1996-2000 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5270XP05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Oversize | FL ON MAX, FL ON MAX |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 64.01 / 64.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), Race bearings, Trimetal [pMax Black], Race bearings, Trimetal [pMax Black] |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.985 |
| STD Shaft Diameter | 60.01 / 59.99 mm |
| Undersize | 0.5, 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500585029 |