Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1999 | Audi A4 |
| 2001 | Audi A4 |
| 1997-2001 | Audi A4 Quattro |
| 2005-2006 | Audi TT |
| 2001-2002 | Seat Cordoba |
| 2001-2002 | Seat Ibiza |
| 1998-2005 | Volkswagen Beetle |
| 1985-2006 | Volkswagen Golf |
| 1985-2005 | Volkswagen Jetta |
| 1993-2005 | Volkswagen Passat |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5269AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 59.02 / 59.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.499 |
| STD Shaft Diameter | 53.98 / 53.96 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500402678 |