| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5259XPC05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 59.02 / 59.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black & Polymer) |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 2.004 |
| STD Shaft Diameter | 55.00 / 54.98 mm |
| GTIN | 00611500630590 |