Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1992-2001 | AM General Hummer |
| 1987-1991 | Chevrolet Blazer |
| 1994 | Chevrolet Blazer |
| 1982-1986 | Chevrolet C10 |
| 1982-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1988-1998 | Chevrolet C1500 |
| 1994-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet C20 |
| 1982-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1994-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet C30 |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1983-1995 | Chevrolet G20 |
| 1983-1996 | Chevrolet G30 |
| 1982-1986 | Chevrolet K10 |
| 1982-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1998 | Chevrolet K1500 |
| 1994-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet K20 |
| 1982-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1994-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1982-1986 | Chevrolet K30 |
| 1988-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1982-1986 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1982-1989 | Chevrolet P20 |
| 1982-1999 | Chevrolet P30 |
| 1987 | Chevrolet R10 |
| 1987-1988 | Chevrolet R10 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet R1500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 Suburban |
| 1989 | Chevrolet R2500 |
| 1989-1991 | Chevrolet R2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R30 |
| 1989-1991 | Chevrolet R3500 |
| 1995-1999 | Chevrolet Tahoe |
| 1987 | Chevrolet V10 |
| 1987-1988 | Chevrolet V10 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet V1500 Suburban |
| 1987 | Chevrolet V20 |
| 1987-1988 | Chevrolet V20 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet V2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet V30 |
| 1989-1991 | Chevrolet V3500 |
| 1982-1986 | GMC C1500 |
| 1988-1997 | GMC C1500 |
| 1982-1986 | GMC C1500 Suburban |
| 1995-1999 | GMC C1500 Suburban |
| 1982-1986 | GMC C2500 |
| 1988-2000 | GMC C2500 |
| 1982-1986 | GMC C2500 Suburban |
| 1994-1999 | GMC C2500 Suburban |
| 1982-1986 | GMC C3500 |
| 1988-2000 | GMC C3500 |
| 1983-1995 | GMC G2500 |
| 1983-1996 | GMC G3500 |
| 1982-1991 | GMC Jimmy |
| 1982-1986 | GMC K1500 |
| 1988-1998 | GMC K1500 |
| 1982-1986 | GMC K1500 Suburban |
| 1995-1999 | GMC K1500 Suburban |
| 1982-1986 | GMC K2500 |
| 1988-2000 | GMC K2500 |
| 1982-1986 | GMC K2500 Suburban |
| 1994-1999 | GMC K2500 Suburban |
| 1982-1986 | GMC K3500 |
| 1988-2000 | GMC K3500 |
| 1982-1989 | GMC P2500 |
| 1982-1999 | GMC P3500 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5257SI075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Oversize | FL ON MAX |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 79.85 / 79.82 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.423 |
| STD Shaft Diameter | 74.94 / 74.91 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500435607 |