Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-1997 | Hyundai Elantra |
| 1999-2012 | Hyundai Elantra |
| 1997 | Hyundai Tiburon |
| 2003-2008 | Hyundai Tiburon |
| 2005-2009 | Hyundai Tucson |
| 2011-2013 | Hyundai Tucson |
| 2004-2007 | Kia Spectra |
| 2005-2007 | Kia Spectra5 |
| 2005-2008 | Kia Sportage |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5256AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.02 / 61.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.994 |
| STD Shaft Diameter | 57.00 / 56.98 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500401213 |