Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| NISSAN | CA16DET, CA18DET, CA20ET |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5232XP05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Oversize | FL STD, FL STD |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.67 / 56.65 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), Race bearings, Trimetal [pMax Black], Race bearings, Trimetal [pMax Black] |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.829 |
| STD Shaft Diameter | 52.96 / 52.95 mm |
| Undersize | 0.5, 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500556074 |