Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1989 | Chrysler Conquest |
| 1983-1984 | Chrysler E Class |
| 1985 | Chrysler Executive Limousine |
| 1983-1984 | Chrysler Executive Sedan |
| 1982-1985 | Chrysler LeBaron |
| 1983-1985 | Chrysler New Yorker |
| 1982-1985 | Chrysler Town & Country |
| 1982-1983 | Dodge 400 |
| 1983-1985 | Dodge 600 |
| 1981-1985 | Dodge Aries |
| 1984-1987 | Dodge Caravan |
| 1978-1983 | Dodge Challenger |
| 1974-1980 | Dodge Colt |
| 1984 | Dodge Colt |
| 1984-1986 | Dodge Conquest |
| 1979-1982 | Dodge D50 |
| 1984-1988 | Dodge Mini Ram |
| 1983-1986 | Dodge Power Ram 50 |
| 1987-1989 | Dodge Raider |
| 1983-1989 | Dodge Ram 50 |
| 1987-1988 | Mazda B2600 |
| 1983-1989 | Mitsubishi Mighty Max |
| 1983-1989 | Mitsubishi Montero |
| 1983-1989 | Mitsubishi Starion |
| 1976-1980 | Plymouth Arrow |
| 1979-1982 | Plymouth Arrow Pickup |
| 1983-1985 | Plymouth Caravelle |
| 1976-1980 | Plymouth Colt |
| 1984-1986 | Plymouth Conquest |
| 1981-1985 | Plymouth Reliant |
| 1978-1983 | Plymouth Sapporo |
| 1984-1987 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5195AM025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Oversize | FL O/S 0.10mm |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 64.02 / 64.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.991 |
| STD Shaft Diameter | 60.00 / 59.98 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500167317 |