Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1997 | Ford Probe |
| 1993-2002 | Mazda 626 |
| 1994-1997 | Mazda Miata |
| 1999-2005 | Mazda Miata |
| 1993-1997 | Mazda MX-6 |
| 1999-2000 | Mazda Protege |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5171AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 60.02 / 60.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.012 |
| STD Shaft Diameter | 55.96 / 55.94 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500225031 |