Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2012-2016 | Audi A6 Quattro |
| 2014-2016 | Audi A7 Quattro |
| 2014-2016 | Audi A8 Quattro |
| 2010-2017 | Audi Q5 |
| 2008-2015 | Audi Q7 |
| 2014-2016 | Audi SQ5 |
| 2015-2018 | Porsche Macan |
| 2014-2016 | Porsche Panamera |
| 2009-2018 | Volkswagen Touareg |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB4533SM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 70.02 / 70.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.5 |
| STD Shaft Diameter | 64.98 / 64.96 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500587962 |