Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2012 | Dodge Dakota |
| 2004-2009 | Dodge Durango |
| 2007-2012 | Dodge Nitro |
| 2002-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2006-2010 | Jeep Commander |
| 2005-2010 | Jeep Grand Cherokee |
| 2002-2013 | Jeep Liberty |
| 2006-2009 | Mitsubishi Raider |
| 2011-2013 | Ram 1500 |
| 2011 | Ram Dakota |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB4102SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 92.42 / 92.32 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 2.55 |
| STD Shaft Diameter | 72.42 / 72.32 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500466861 |