Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1999 | Audi A4 |
| 2002-2005 | Audi A4 |
| 1998-1999 | Audi A4 Quattro |
| 2002-2006 | Audi A4 Quattro |
| 1998-1999 | Audi A6 |
| 2002-2004 | Audi A6 |
| 1998-1999 | Audi A6 Quattro |
| 2002-2004 | Audi A6 Quattro |
| 1998-2000 | Volkswagen Passat |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB4073SI025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 70.02 / 70.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 2.5 |
| STD Shaft Diameter | 64.98 / 64.96 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500471858 |