Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2003-2008 | INFINITI FX35 |
| 2003-2007 | INFINITI G35 |
| 1996-2001 | INFINITI I30 |
| 2002-2004 | INFINITI I35 |
| 2013 | INFINITI JX35 |
| 2006-2008 | INFINITI M35 |
| 2001-2003 | INFINITI QX4 |
| 2014-2020 | INFINITI QX60 |
| 2003-2008 | Nissan 350Z |
| 2002-2018 | Nissan Altima |
| 1995-2022 | Nissan Maxima |
| 2003-2022 | Nissan Murano |
| 2001-2004 | Nissan Pathfinder |
| 2013-2021 | Nissan Pathfinder |
| 2004-2009 | Nissan Quest |
| 2011-2017 | Nissan Quest |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB4058XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 64.02 / 63.99 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 2.007 |
| STD Shaft Diameter | 59.97 / 59.95 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500553134 |