Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-2000 | Ford Contour |
| 2001-2008 | Ford Escape |
| 2005-2007 | Ford Five Hundred |
| 2005-2007 | Ford Freestyle |
| 2006-2009 | Ford Fusion |
| 2001-2007 | Ford Mondeo |
| 1995-2000 | Ford Mystique |
| 1996-2001 | Ford Sable |
| 1996-2005 | Ford Taurus |
| 2000-2008 | Jaguar S-Type |
| 2001-2008 | Jaguar X-Type |
| 2000-2005 | Lincoln LS |
| 2006 | Lincoln Zephyr |
| 2003-2008 | Mazda 6 |
| 2000-2006 | Mazda MPV |
| 2001-2006 | Mazda Tribute |
| 2008-2009 | Mazda Tribute |
| 1999-2002 | Mercury Cougar |
| 2005-2008 | Mercury Mariner |
| 2006-2009 | Mercury Milan |
| 2005-2007 | Mercury Montego |
| 1995-2000 | Mercury Mystique |
| 1996-2005 | Mercury Sable |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB4056SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Oversize | FL ON MAX |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 68.02 / 68.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 2.501 |
| STD Shaft Diameter | 62.99 / 62.97 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500413230 |