Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1981-1986 | Toyota Celica |
| 1972-1973 | Toyota Corona |
| 1978-1979 | Toyota Cressida |
| 1981-1992 | Toyota Cressida |
| 1967-1972 | Toyota Crown |
| 1972-1976 | Toyota Mark II |
| 1986-1992 | Toyota Supra |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB767AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 64.05 / 64.02 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.996 |
| STD Shaft Diameter | 60.01 / 59.99 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500180064 |