Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1972-1979 | Ford Courier |
| 1967-1970 | Mazda 1500 |
| 1970-1971 | Mazda 1800 |
| 1970-1972 | Mazda 616 |
| 1972-1973 | Mazda 618 |
| 1979-1982 | Mazda 626 |
| 1972-1974 | Mazda 808 |
| 1972-1976 | Mazda B1600 |
| 1977-1978 | Mazda B1800 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB572AM05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 67.02 / 67.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 2.009 |
| STD Shaft Diameter | 62.95 / 62.94 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500171826 |