Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1968-1979 | Toyota Corolla |
| 1981-1984 | Toyota Starlet |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB551AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 54.03 / 54.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.994 |
| STD Shaft Diameter | 50.00 / 49.97 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500168932 |