Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975-1982 | Chevrolet LUV |
| 1972-1974 | Chevrolet Luv Pickup |
| 1982-1985 | Chevrolet S10 |
| 1983-1984 | Chevrolet S10 Blazer |
| 1982-1985 | GMC S15 |
| 1983-1984 | GMC S15 Jimmy |
| 1981-1985 | Isuzu I-Mark |
| 1983-1987 | Isuzu Impulse |
| 1981-1987 | Isuzu Pickup |
| 1984-1985 | Isuzu Trooper |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB540AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 59.00 / 58.98 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.511 |
| STD Shaft Diameter | 55.94 / 55.92 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500166365 |