Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970 | Peugeot 404 |
| 1969-1970 | Peugeot 504 |
| 1975-1979 | Peugeot 504 |
| 1980-1987 | Peugeot 505 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB522AM08 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 63.25 / 63.23 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.8mm |
| STD Max Thickness | 1.895 |
| STD Shaft Diameter | 59.41 / 59.40 mm |
| Undersize | 0.8 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500162732 |