Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1982-1986 | Buick Century |
| 1980-1985 | Buick Skylark |
| 1985-1986 | Cadillac Cimarron |
| 1982-1984 | Chevrolet Camaro |
| 1985-1986 | Chevrolet Cavalier |
| 1982-1986 | Chevrolet Celebrity |
| 1980-1986 | Chevrolet Citation |
| 1984-1985 | Chevrolet Citation II |
| 1982-1985 | Chevrolet S10 |
| 1983-1985 | Chevrolet S10 Blazer |
| 1982-1985 | GMC S15 |
| 1983-1985 | GMC S15 Jimmy |
| 1982-1986 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1985-1986 | Oldsmobile Firenza |
| 1980-1984 | Oldsmobile Omega |
| 1982-1986 | Pontiac 6000 |
| 1982-1984 | Pontiac Firebird |
| 1980-1984 | Pontiac Phoenix |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB427AM05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Oversize | FL ON MAX |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 68.28 / 68.25 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 2.428 |
| STD Shaft Diameter | 63.36 / 63.34 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500154638 |