| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR8062MC030 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.57 / 56.56 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version(Bi-Metal & Polymer) |
| OverSize Housing | CR8062MC 030 is housing bore +.002" of CR8057MC 030 |
| Shaft UnderSize | 030 |
| STD Max Thickness | 1.608 |
| STD Shaft Diameter | 53.34 / 53.31 mm |
| GTIN | 00611500627941 |