Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2003-2009 | Chevrolet C4500 Kodiak |
| 2003-2009 | Chevrolet C5500 Kodiak |
| 2006-2016 | Chevrolet Express 2500 |
| 2006-2016 | Chevrolet Express 3500 |
| 2009-2016 | Chevrolet Express 4500 |
| 2001-2016 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic |
| 2007-2016 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2003-2009 | GMC C4500 Topkick |
| 2003-2009 | GMC C5500 Topkick |
| 2006-2016 | GMC Savana 2500 |
| 2006-2016 | GMC Savana 3500 |
| 2009-2016 | GMC Savana 4500 |
| 2001-2016 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic |
| 2001-2006 | GMC Sierra 3500 |
| 2007 | GMC Sierra 3500 Classic |
| 2007-2016 | GMC Sierra 3500 HD |
| 2006 | Hummer H1 |
| 2005-2011 | Workhorse LF72 |
| 2005 | Workhorse Custom Chassis P42 |
| 2007 | Workhorse Custom Chassis W72 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR8059CP075 |
| Application | OE Replacement, OE Replacement |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 67.00 / 66.98 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | trimetal, trimetal, trimetal, trimetal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.017 |
| STD Shaft Diameter | 62.92 / 62.90 mm |
| Undersize | 0.75, 0.75, 0.75, 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500611599 |