| Attributes | |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 76.06 / 76.04 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Tri-Metal) |
| OverSize Housing | CR8055SX0.5 is housing bore+.002" of CR8039SX0.5 |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 2.004 |
| STD Shaft Diameter | 72.01 / 71.99 mm |
| GTIN | 00611500692208 |