Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2016 | BMW 550i |
| 2010-2015 | BMW 550i GT |
| 2010-2017 | BMW 550i GT xDrive |
| 2011-2016 | BMW 550i xDrive |
| 2006-2011 | BMW 650Ci |
| 2006-2010 | BMW 650i |
| 2012-2018 | BMW 650i |
| 2014-2019 | BMW 650i Gran Coupe |
| 2012-2018 | BMW 650i xDrive |
| 2014-2019 | BMW 650i xDrive Gran Coupe |
| 2006-2019 | BMW 750i |
| 2010-2019 | BMW 750i xDrive |
| 2006-2019 | BMW 750Li |
| 2010-2019 | BMW 750Li xDrive |
| 2016 | BMW Alpina B6 Gran Coupe |
| 2015-2019 | BMW Alpina B6 xDrive Gran Coupe |
| 2011-2015 | BMW Alpina B7 |
| 2011-2015 | BMW Alpina B7 xDrive |
| 2011-2015 | BMW Alpina B7L |
| 2011-2015 | BMW Alpina B7L xDrive |
| 2012-2016 | BMW M5 |
| 2012-2018 | BMW M6 |
| 2014-2019 | BMW M6 Gran Coupe |
| 2004-2018 | BMW X5 |
| 2008-2019 | BMW X6 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR8049SV025 |
| Application | OE Replacement, OE Replacement |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 57.61 / 57.60 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | sliver based, OE-Replacment version TriMetal (Silver), sliver based, sliver based |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.796 |
| STD Shaft Diameter | 53.99 / 53.97 mm |
| Undersize | 0.25, 0.25, 0.25, 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500610394 |