| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR8047CP05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 73.06 / 73.09 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Tri-Metal) |
| OverSize Housing | CR8047CP0.5 is housing bore+.002" of CR8038CP0.5 |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 2.004 |
| STD Shaft Diameter | 69.01 / 69.00 mm |
| GTIN | 00611500594144 |