Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2008-2010 | Ford F-250 Super Duty |
| 2008-2010 | Ford F-350 Super Duty |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR8039SV075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 76.01 / 75.99 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version TriMetal (Silver), sliver based |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.979 |
| STD Shaft Diameter | 72.01 / 71.99 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500597190 |