| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR8016SI010 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.15 / 56.13 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR8016SI 010 is housing bore +.002" of CR 818SI 010 |
| Shaft UnderSize | 010 |
| STD Max Thickness | 1.447 |
| STD Shaft Diameter | 53.23 / 53.21 mm |
| GTIN | 00611500457340 |