Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970-1972 | Porsche 914 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6855XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.02 / 61.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.988 |
| STD Shaft Diameter | 56.99 / 56.97 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500570377 |