Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1999 | Acura CL |
| 2001-2003 | Acura CL |
| 2001-2006 | Acura MDX |
| 2013-2018 | Acura RDX |
| 2005-2008 | Acura RL |
| 1999-2014 | Acura TL |
| 2010-2014 | Acura TSX |
| 1998-2017 | Honda Accord |
| 2010-2011 | Honda Accord Crosstour |
| 2012-2015 | Honda Crosstour |
| 1999-2017 | Honda Odyssey |
| 2003-2016 | Honda Pilot |
| 2006-2014 | Honda Ridgeline |
| 2006-2007 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6837XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 58.07 / 58.06 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.502 |
| STD Shaft Diameter | 55.00 / 54.98 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500614439 |