| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6834AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.06 / 61.04 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR6834AM1.0 is housing bore +.002" of CR6675AM1.0 |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.508 |
| STD Shaft Diameter | 58.01 / 57.99 mm |
| GTIN | 00611500537196 |