Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2010 | Chrysler 300 |
| 1998-2004 | Chrysler 300M |
| 2007-2010 | Chrysler Cirrus |
| 2002-2004 | Chrysler Concorde |
| 2000-2004 | Chrysler Intrepid |
| 1999-2001 | Chrysler LHS |
| 2001-2002 | Chrysler Prowler |
| 2007-2010 | Chrysler Sebring |
| 2008-2010 | Dodge Avenger |
| 2009-2010 | Dodge Challenger |
| 2006-2010 | Dodge Charger |
| 2000-2004 | Dodge Intrepid |
| 2009-2010 | Dodge Journey |
| 2005-2008 | Dodge Magnum |
| 1999-2001 | Plymouth Prowler |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6810SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.01 / 60.99 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.488 |
| STD Shaft Diameter | 58.01 / 57.98 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500467684 |