| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6804SI |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 57.86 / 57.84 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR6804SI is housing bore +.002" of CR 640SI |
| Shaft UnderSize | STD |
| STD Max Thickness | 1.943 |
| STD Shaft Diameter | 53.94 / 53.92 mm |
| GTIN | 00611500455926 |