Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2009 | Audi A3 Quattro |
| 2007-2010 | Audi Q7 |
| 2004-2009 | Audi TT Quattro |
| 2004-2006 | Porsche Cayenne |
| 2002-2005 | Seat Alhambra |
| 2007-2008 | Seat Alhambra |
| 2009-2011 | Volkswagen CC |
| 1992-1995 | Volkswagen Corrado |
| 2007-2008 | Volkswagen Eos |
| 1997 | Volkswagen EuroVan |
| 1999-2003 | Volkswagen EuroVan |
| 1995-2005 | Volkswagen Golf |
| 1994-2004 | Volkswagen Jetta |
| 1993-1997 | Volkswagen Passat |
| 2006-2010 | Volkswagen Passat |
| 2009-2011 | Volkswagen Passat CC |
| 2003-2004 | Volkswagen R32 |
| 2008 | Volkswagen R32 |
| 2004-2010 | Volkswagen Touareg |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6764AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.82 / 56.80 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.402 |
| STD Shaft Diameter | 53.98 / 53.96 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500402999 |