Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1995 | Acura Legend |
| 1996-2004 | Acura RL |
| 1996-1998 | Acura TL |
| 2004-2005 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6759AM025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 57.02 / 57.01 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.501 |
| STD Shaft Diameter | 53.99 / 53.97 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500385315 |