Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1999-2003 | Saab 9-5 |
| 1995-1997 | Saab 9000 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6750SI075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 57.01 / 57.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.499 |
| STD Shaft Diameter | 53.99 / 53.97 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500425547 |