Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-1990 | Acura Legend |
| 1995-1997 | Honda Accord |
| 1987-1988 | Sterling 825 |
| 1989-1991 | Sterling 827 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6738AM025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 55.02 / 55.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.499 |
| STD Shaft Diameter | 52.00 / 51.98 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500238918 |